Europska migracijska mreža (EMN) objavila je informacijski letak „Pristup pravnim lijekovima za podnositelje zahtjeva za međunarodnu zaštitu“ u kojem se pruža detaljan pregled načina na koji zemlje članice EMN-a organiziraju svoje prvostupanjske žalbene postupke.
Pravo na učinkovit pravni lijek temelj je i prava EU-a i međunarodnog prava o ljudskim pravima, osiguravajući da podnositelji zahtjeva za međunarodnu zaštitu mogu osporiti odluke o međunarodnoj zaštiti putem pravednih i dostupnih žalbenih postupaka. Ovo pravo, priznato pravom EU-a i međunarodnim pravom i okvirima, poput preinačene Direktive o postupcima azila, Europske konvencije o ljudskim pravima i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, uključuje zaštitne mjere poput pravne pomoći koju osigurava država i razumnih rokova za podnošenje žalbi. Budući da su zahtjevi za azil i, posljedično, odluke prvog stupnja naglo porasli posljednjih godina, razumijevanje i poboljšanje žalbenih postupaka ključno je, posebno s nadolazećom provedbom Uredbe o postupku azila, koja će se primjenjivati od 12. lipnja 2026.
Žalbeni postupci za odluke donesene u redovnom postupku azila značajno se razlikuju u 22 zemlje članice EMN-a koje su sudjelovale u istraživanju. Rokovi za podnošenje žalbi kreću se od jednog tjedna do jednog mjeseca, pri čemu većina žalbi zahtijeva podnošenje u pisanom obliku - bilo na papiru ili elektronički. Žalbe se obično rješavaju kombinacijom pisanih i usmenih postupaka. Dok neke zemlje ne nameću određeni rok za rješavanje po žalbi druge imaju rokove u rasponu od jednog do više od pet mjeseci. Općenito, podnošenje žalbe u okviru redovnog postupka azila ima automatski suspenzivni učinak, iako postoje iznimke.
Žalbe u ubrzanim i graničnim postupcima
Žalbe na odluke u ubrzanom postupku azila i odluke o neprihvatljivosti tretiraju se drugačije u nekoliko zemalja članica EMN-a. Pet zemalja članica EMN-a uspostavilo je posebne postupke žalbe u prvom stupnju za odluke donesene u ubrzanom postupku azila. U većini slučajeva, takve žalbe slijede iste postupke kao i redovni slučajevi azila, ali mogu uključivati kraće rokove ili razlike u primjeni automatskog suspenzivnog učinka. Francuska je jedina zemlja članica EMN-a sa zasebnim postupkom žalbe za odluke donesene u graničnom postupku. Jedanaest zemalja članica EMN-a ne provodi granične postupke prema svom nacionalnom zakonodavstvu, ali za one koje to čine, žalbe vezane uz postupak na granici obično uključuju kraće rokove za podnošenje žalbi i nemaju automatski suspenzivni učinak.
Sudovi i saslušanja o žalbama
U 16 zemalja članica EMN-a, žalbe u prvom stupnju saslušavaju opći upravni sudovi, dok šest zemalja dodjeljuje ove slučajeve specijaliziranim sudskim ili kvazisudskim tijelima. Što se tiče strukture, 18 zemalja članica EMN-a obično se oslanja na pojedince suce ili članove nadležnog tijela za saslušanje žalbi, dok šest zemalja povjerava slučajeve sudskim vijećima, koja se obično sastoje od dva ili tri člana, ovisno o složenosti slučaja.
Posebna razmatranja za ranjive skupine
Sve zemlje članice EMN-a koje su sudjelovale u pripremi informacijskog letka, nude državno financiranu pravnu pomoć i zastupanje za žalbe prvog stupnja, obično na zahtjev i podložno uvjetima poput imovinskog cenzusa (ili imovinsko ili financijsko stanje), prisutnosti podnositelja zahtjeva na teritoriju ili vjerojatnosti uspjeha žalbe. Pravna pomoć obično uključuje pomoć u pripremi i podnošenju žalbi, konzultacije i zastupanje na saslušanjima. Većina zemalja članica EMN-a dodjeljuje registrirane odvjetnike u okviru državnih sustava pravne pomoći kako bi ispunili ovu ulogu. Osim toga, 17 zemalja članica EMN-a ima posebna jamstva za maloljetnike bez pratnje, kao što je imenovanje zakonskih skrbnika ili automatsko pružanje pravnog zastupanja, a 12 zemalja osigurava posebne proceduralne prilagodbe za druge ranjive skupine sa specifičnim potrebama.
Operativna poboljšanja i digitalni napredak
Između 2018. i lipnja 2024., 12 zemalja članica EMN-a uvelo je operativna poboljšanja svojih postupaka žalbe prvog stupnja, koristeći digitalne tehnologije poput online saslušanja i elektroničkog podnošenja dokumentacije. Navedeni napredak pojednostavio je procese i modernizirao sustave žalbi, ali izazovi poput ograničenja kapaciteta, rastućeg broja predmeta, zaostataka i ograničenog pristupa pravnoj pomoći i dalje postoje.
Zemlje članice EMN-a implementirale su nekoliko dobrih praksi. Mjere za sprječavanje zaostataka, jačanje kapaciteta nadležnih tijela i unapređenje digitalizacije pokazale su se učinkovitima. Inovacije su također uključivale standardne operativne postupke (SOP) kako bi se pružile jasne smjernice osoblju, uspostavljanje strogih zakonskih rokova za donošenje odluka o žalbama i stvaranje specijaliziranih teritorijalnih odjela kako bi se smanjili troškovi žalbe za podnositelje zahtjeva.
Cijeli informacijski letak možete pronaći
ovdje.
Pisane vijesti