EMN i OECD objavile su zajednički informacijski letak naziva "Osmišljavanje migracijskih strategija"

Slika /EMN_informacijski_letci/202503.EMN-Inform_Migration Strategies-cover.v1.jpg

Novi EMN informacijski letak pruža pregled i usporedbu različitih pristupa u osmišljavanju, provedbi, praćenju i evaluaciji te naknadnoj prilagodbi migracijskih strategija u zemljama članicama i promatračima EMN-a, kao i u zemljama OECD-a izvan EU.

Europska migracijska mreža (EMN) i Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) upravo su objavile zajednički inform „Osmišljavanje migracijskih strategija“, usmjeren na razvoj i provedbu migracijskih strategija od strane vlada u zemljama članicama i promatračima EMN-a te zemljama OECD-a izvan EU-a, ističući zajedničke izazove i primjere dobre prakse. Strategije su podijeljene u šest kategorija: azil, redovnu migraciju, integraciju, neregularnu migraciju, vanjsku dimenziju i planiranje u kriznim situacijama. Sveobuhvatne strategije pokrivaju najmanje tri kategorije, dok su sektorske strategije usmjerene na najviše dvije.

Različiti pristupi migracijskim strategijama primjenjuju se u zemljama članicama i promatračima EMN-a. Najmanje jedna migracijska strategija postoji u 22 zemlje članice EMN-a i tri zemlje promatrača EMN-a. Od tih 22 zemlje članice EMN-a, neke imaju i sveobuhvatne i sektorske strategije, dok se druge oslanjaju isključivo na sektorske strategije. Jedna je zemlja navela da su sve nacionalne sektorske strategije obuhvaćene njezinom sveobuhvatnom strategijom za azil i migracije. Sve tri zemlje promatrača EMN-a koje su sudjelovale u istraživanju imaju sveobuhvatne strategije, dok tri zemlje članice EMN-a uopće nemaju strategiju.

Glavni fokus migracijskih strategija u zemljama članicama EMN-a, bilo da su sveobuhvatne ili sektorske, jest neregularna migracija, nakon čega slijede integracija, redovna migracija, azil, planiranje u kriznim situacijama te vanjska dimenzija migracija. Zemlje promatrači EMN-a uglavnom su se usmjerile na redovnu migraciju, integraciju i azil, uz neregularnu migraciju.

Ciljevi i opseg migracijskih strategija značajno se razlikuju. Razlike često ovise o tome je li strategija širokog opsega (sveobuhvatna) ili usmjerena na određeni sektor, je li politička izjava ili operativni plan te koliko traje.

U zemljama OECD-a izvan EU-a, poput Australije, Kanade i Novog Zelanda, nacionalne migracijske strategije koriste se za postavljanje migracijskih ciljeva, dok se druge usmjeravaju na opće smjernice politika bez specifičnih ciljeva. Japan i Južna Koreja naglasak stavljaju na zakonodavne reforme i upravljanje migracijama u svojim petogodišnjim planovima. Kanadski pregled migracijske strategije iz 2023., koji je uključivao opsežne konzultacije, dobar je primjer ažuriranja nacionalnih strategija.

Preuzmite informacijski letak ovdje



Pisane vijesti