- Objavljeno: 21.05.2024.
Novi informacijski letak EMN-a istražuje integraciju korisnika privremene zaštite iz Ukrajine na tržište rada
Najnoviji informacijski letak Europske migracijske mreže (EMN) usmjeren je na istraživanje integracije korisnika privremene zaštite iz Ukrajine na tržište rada u zemljama članicama i promatračima EMN-a. Ovaj informacijski letak nudi analizu trendova zapošljavanja, prioriteta politika i mjera usmjerenih na olakšavanje integracije raseljenih osoba iz Ukrajine na tržišta rada u zemljama domaćinima.
Masovni priljev ljudi koji bježe od ruske agresije na Ukrajinu pokrenuo je značajnu migraciju prema zemljama EU. Podaci Eurostata pokazuju da je do studenog 2023. više od 4,27 milijuna državljana zemalja izvan EU-a, koji su pobjegli iz Ukrajine zbog ruske invazije 2022. godine bilo pod privremenom zaštitom u EU-u - pri čemu su Njemačka, Poljska i Češka primile približno 60% tih osoba. Pojedinci iz Ukrajine činili su većinu korisnika privremene zaštite, a značajan udio činile su odrasle žene.Ovaj informacijski letak naglašava razumijevanje demografskih i socioekonomskih karakteristika raseljenih osoba, analizu postojećih podataka o integraciji na tržište rada i mapiranje politika i mjera u zemljama članicama i zemljama promatračima EMN-a kako bi se olakšala integracija.
Istaknute su mjere kojima se želi olakšati prijelaz korisnika iz socijalne skrbi u financijsku neovisnost, a pozornost se pridaje i mjerama potpore korisnicima koji svojim primanjima nisu u mogućnosti pokriti svoje osnovne potrebe.
Podaci iz zemalja članica EMN-a i zemalja promatrača naglašavaju visoku razinu obrazovanja među korisnicima privremene zaštite, s više od 60% onih koji su u nekim zemljama završili visoko obrazovanje. Unatoč tome, postoje značajne neusklađenosti između njihovog obrazovanja i/ili prethodnog zaposlenja u Ukrajini i njihovog trenutnog zaposlenja u zemljama domaćinima, često u niskokvalificiranim zanimanjima. Izazovi kao što su priznavanje kvalifikacija, jezične barijere i neizvjesnost u pogledu trajanja boravka pridonose ovim ishodima. Unatoč tim izazovima, rana integracija korisnika privremene zaštite na tržište rada pokazala je obećavajuće trendove, pri čemu su neke zemlje prijavile stope zaposlenosti veće od 50%.
Različite strategije kao što su individualno savjetovanje, one-stop-shop usluge i inicijative specifične za pojedine sektore imaju za cilj olakšati integraciju na tržište rada. Trenutni napori također uključuju i kampanje podizanja svijesti te inicijative i partnerstva između privatnih, neprofitnih/civilnih društava i javnih organizacija.
Informacijski letak možete pronaći ovdje